Klasbrief thema kikkers

Hallo ouders,

De maand mei starten we met het thema kikker.

Week van 2-13 mei: kikker

We gaan werken rond kikker uit de prentenboeken van Max Velthuijs. Kikker is een hoofdpersonage in de boekenserie van Max Velthuijs. In de wereld van Kikker en zijn vrienden Eend, Haas, Varkentje, Rat en Beertje bestaat geen gevoel voor status: iedereen is gelijk. Elk dier heeft zijn eigen karakter en zijn eigen vaardigheden. Ondanks de soms ‘zware’ onderwerpen, zoals verdriet, angst en boosheid, weten Kikker en zijn vrienden van het leven te genieten.

Er is altijd een boodschap in de boeken van kikker, maar die wordt gebracht als een algemene universele waarheid. Op het eind is er steeds een positieve oplossing voor de dilemma’s van Kikker en zijn vrienden.

Hopelijk genieten onze kleuters ook van deze leuke verhalen, want elke dag wordt er een verhaal van kikker verteld:

 • Kikker is kikker
 • Kikker is verliefd
 • Kikker is boos
 • Kikker is bedroefd
 • Kikker vindt een vriendje
 • Kikker en de warme dag
 • Kikker en de stoelendans
 • Kikker en de vos
 • Kikker is een held 
 • Kikker viert feest

Bij het prentenboek ‘Kikker viert feest’ leggen we de link naar het moederdagfeest op zondag 8 mei. Op moederdag zetten we alle mama’s in de bloemen en zorgen we voor een leuk zelf geknutseld cadeau!

De kleuters gaan niet enkel knutselen, maar ook een werkboekje van kikker mogen maken. Deze werkjes komen aan bod:

 • Bij elk woordje gaan de kleuters de juiste letters moeten zoeken. Ze gaan de verschillende letters moeten vergelijken en leren de juiste letters herkennen.
 • Ze gaan telkens de meeste kikkers moeten aanduiden. Bij deze oefening doen de kleuters ervaring op met meeste en minste.
 • De kleuters gaan de sprongen van de kikker moeten volgen. Bij dit schrijfpatroon leren de kleuters boogjes schrijven.
 • Van elk woord gaan de kleuters de eerste letter moeten zoeken. Hierbij letten we op het uitspreken van de juiste beginklank.
 • Het begrip meer komt ook aan bod, want de kleuters gaan bij elk boeket van kikker telkens 1 bloem meer mogen tekenen.
 • De kleuters gaan ook zelf woordjes mogen naschrijven. Hier ligt de nadruk op een juiste schrijfhouding en pengreep.

Een matrix rond kikker en zijn vriendjes komt ook aan bod. Hierbij gaan de kleuters goed moeten kijken naar de kleine verschillen en moeten ze de prenten juist kunnen leggen. De begrippen links, rechts, boven, onder en naast elkaar worden hierbij veelvuldig gebruikt.

Aan de hand van een stappenplan gaan de kleuters een kikker leren tekenen. Hierbij leren ze dat de ogen van een kikker bovenop het hoofd staat. En dat de kikker 4 poten heeft, waarvan de voorste 2 korte poten zijn en de achterste 2 lange poten zijn. Aan de poten staan geen vingers of tenen, maar zwemvliezen.

En ze leren ook dat de kikker een grote mond heeft, en vooral een lange tong waarmee ze gemakkelijk vliegjes kunnen vangen.

Het ontstaan van de kikker leren de kleuters via een knip- en plakwerkje. Ze moeten de prenten in de juiste volgorde leggen. Hierbij leren ze dat er eerst kikkerdril (of kikkereitjes) zijn, waaruit kikkervisjes (of dikkopje) geboren worden. Langzamerhand krijgen de kikkervisjes poten, eerst de achterste poten en daarna de voorste poten. Als de staart verdwijnt, dan zijn de kikkervisjes kikkers geworden.

De nieuwe woordenschat leren onze kleuters tijdens het verhaal ‘Kikker is verliefd’ van Max Velthuijs. Deze nieuwe woordjes komen aan bod: de oever, kou gevat, onder de wol en een versnelde hartslag.

Leuke prentenboeken in dit thema zijn alle prentenboeken van Kikker van de schrijver Max Velthuijs.

Twee fijne weekjes waarin de kleuters ondergedompeld worden in de leefwereld van Kikker. Dat belooft…

Belangrijke datums om te onthouden:

 • Donderdag 5 mei: de kleuters gaan in de namiddag zwemmen
 • Woensdag 11 mei: onze kleuters gaan naar de bib

 

Lieve groetjes,
Lore

Komt jouw kapoen ook naar onze school?