Klasbrief thema Kikker

Hallo ouders,

Tijdens het thema touwen hebben onze kleuters al goed geoefend op het veterbinden! Bij sommige kleuters lukt het al vlot, anderen moeten nog wat oefenen. Ook thuis mag er nog volop geoefend worden met hun vetermannetje!

Week van 13-24 mei: kikker

We gaan werken rond Kikker uit de prentenboeken van Max Velthuijs.
Kikker is een hoofdpersonage in de boekenserie van Max Velthuijs. In de wereld van Kikker en zijn vrienden Eend, Haas, Varkentje, Rat en Beertje bestaat geen gevoel voor status: iedereen is gelijk. Elk dier heeft zijn eigen karakter en zijn eigen vaardigheden. Ondanks de soms ‘zware’ onderwerpen, zoals verdriet, angst en boosheid, weten Kikker en zijn vrienden van het leven te genieten.
Er is altijd een boodschap in de boeken van Kikker, maar die wordt gebracht als een algemene universele waarheid. Op het eind is er steeds een positieve oplossing voor de dilemma’s van Kikker en zijn vrienden.
Hopelijk genieten onze kleuters ook van deze leuke verhalen, want elke dag wordt er een verhaal van Kikker verteld:

 • Kikker is kikker
 • Kikker is verliefd
 • Kikker is boos
 • Kikker is bedroefd
 • Kikker vindt een vriendje
 • Kikker en de warme dag
 • Kikker en de stoelendans
 • Kikker en de vos
 • Kikker is een held
 • Kikker viert feest

Tijdens deze verhalen wordt er ook weer extra aandacht gegeven aan het begrijpend lezen en luisteren a.d.h.v. onze luisterstrategieën: visualiseren, samenvatten, voorspellen en vragen stellen.

De kleuters gaan een werkboekje van Kikker maken. Deze werkjes komen aan bod:

 • Bij elk woordje moeten de kleuters de juiste letters zoeken. Ze gaan de verschillende letters moeten vergelijken en leren de juiste letters herkennen.
 • Ze gaan telkens de meeste kikkers moeten aanduiden. Bij deze oefening doen de kleuters ervaring op met meeste en minste.
 • De kleuters gaan de sprongen van de kikker moeten volgen. Bij dit schrijfpatroon leren de kleuters boogjes schrijven.
 • Van elk woord gaan de kleuters de eerste letter moeten zoeken. Hierbij letten we op het uitspreken van de juiste beginklank.
 • Het begrip meer komt ook aan bod, want de kleuters gaan bij elk boeket van kikker telkens 1 bloem meer mogen tekenen.
 • De kleuters gaan ook zelf woordjes mogen naschrijven. Hier ligt de nadruk op een juiste schrijfhouding en pengreep.

Aan de hand van een stappenplan gaan de kleuters een kikker leren tekenen. Hierbij leren ze dat de ogen van een kikker bovenop het hoofd staan. En dat de kikker 4 poten heeft, waarvan de voorste 2 korte poten zijn en de achterste 2 lange poten zijn. Aan de poten staan geen vingers of tenen, maar zwemvliezen.
En ze leren ook dat de kikker een grote mond heeft, en vooral een lange tong waarmee ze gemakkelijk vliegjes kunnen vangen.

Het ontstaan van de kikker leren de kleuters via een knip- en plakwerkje. Ze moeten de prenten in de juiste volgorde leggen. Hierbij leren ze dat er eerst kikkerdril (of kikkereitjes) zijn, waaruit kikkervisjes (of dikkopjes) geboren worden. Langzamerhand krijgen de kikkervisjes poten, eerst de achterste poten en daarna de voorste poten. Als de staart verdwijnt, dan zijn de kikkervisjes kikkers geworden.

Marilyn de telspin en Staf de meetgiraf van onze rekenroutines komen dit keer aan bod bij onze moetjes. Bij het ene moetje gaan de kleuters kikkers moeten tellen en het juiste cijfertje erbij aanduiden.

Bij het andere moetje gaan de kleuters kijken waar er evenveel kikkers als blaadjes zijn en dit omcirkelen. Het begrip evenveel wordt hierbij ingeoefend. 

Bij de plasticine ligt een stappenplan van foto’s, waarmee de kleuters leren om een kikker te boetseren. De kleuters gaan goed moeten kijken en de juiste stapjes moeten volgen. Ook worden hier de klein-motorische vaardigheden ingeoefend, want de kleuters gaan bolletjes rollen en met die bolletjes wordt er een kikker gecreëerd.

De nieuwe woordenschat leren onze kleuters tijdens het verhaal ‘Kikker is verliefd’ van Max Velthuijs. Deze nieuwe woordjes komen aan bod: de oever, kou gevat, onder de wol en een versnelde hartslag.

Leuke prentenboeken in dit thema zijn alle prentenboeken van Kikker van de schrijver Max Velthuijs.

Wist-je-datje

 • Ons rijmboek van ‘de kast van Stien’ is uit. Stien heeft ons alle voorwerpen laten zien, nu mag de kast weer dicht!
 • We starten met een nieuw boek, dit keer geen rijmboek maar een muzikaal boek. Elke week gaan we lezen, kijken en luisteren naar het muzikaal boek Het wilde dierenorkest’ van Dan Brown. In dit prentenboek neemt maestro muis ons mee op een betoverende reis over land en zee. Onderweg ontdekken we het geheim van elk dier. We gaan luisteren naar de muziekstukken, het verborgen bijtje zoeken op elke pagina en al de raadsels oplossen. Elk dier staat ook verbonden met een bepaald instrument, dus per dier leren we een instrument beter kennen.

Belangrijke datums om te onthouden:

 • Maandag 6 mei: schoolreis naar Megaspeelstad
 • Dinsdag 7 mei: kleutersportdag
 • Woensdag 8 mei: pedagogische studiedag
 • Donderdag 9 mei: Hemelvaartsdag
 • Vrijdag 10 mei: brugdag
 • Woensdag 15 mei: de kleuters gaan naar de bib
 • Maandag 20 mei: verlofdag

Maandag 6 mei gaan de kleuters op schoolreis naar megaspeelstad

Doe je kleuter op deze dag gemakkelijke kledij aan en vooral schoenen die ze zelf gemakkelijk aan en uit kunnen doen!
Geef ze een handige rugzak mee waarin een lunchpakket, een koek en een drinkfles met water mag inzitten. Tip: voorzie alles van een naam!
Onze kleuters krijgen daar ook nog een ijsje.

Dinsdag 7 mei is het sportdag voor onze kleuters

Doe je kleuter op deze dag gemakkelijke kledij aan en vooral schoenen die ze zelf gemakkelijk aan en uit kunnen doen!Meer info volgt nog!

Lieve groetjes,
Lore

Komt jouw kapoen ook naar onze school?